Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pár tipů na dovolenou nebo výlet

 


 

  NS Kladská

750px-20070925_kladska.jpgKladská (německy Glatzen) je osada v katastrálním území Mariánské Lázně v okrese Cheb asi 7 kilometrů severně od Mariánských Lázní, administrativně náležející k městu. Byla založena jako lovecká osada roku 1875. Leží při silnici č. 211 z Lázní Kynžvartu do Pramenů v nadmořské výšce 815 metrů, v těsném sousedství Kladského rybníka. Dominantou osady obklopené lesy je dřevěný lovecký dům v alpském stylu s možností ubytování; původně byl loveckým zámečkem knížete Schönburga-Waldenburga. Opodál se nachází sídlo místního lesního závodu Lesů ČR. V Kladské je zastávka autobusu a v letní sezóně zde zastavuje i cyklobus. Je to oblíbené východisko pro výlety do národní přírodní rezervaceKladské rašeliny, začíná zde naučná stezka rezervací. V prodeji je turistická známka č. 92. Poblíž osady pramení Pramenský potok.

Turistické tipy v okolí: Bečov nad Teplou, Teplá, Mariánské Lázně

 Mapa

 

 

Chyše

chyse.jpgRenesanční zámek, přebudovaný ve stylu baroka, stojí na místě gotického hradu střežícího obchodní stezku vedoucí z Prahy do Chebu. V jeho interiérech se dochovaly olejomalby Petra Brandla. Dvě století patřil zámek rodu Lažanských, u kterých působil jako vychovatel i Karel Čapek.

Začátkem roku 1996 zchátralý zámek koupil Ing. Vladimír Lažanský s manželkou Marcelou a téhož roku zahájili jeho celkovou obnovu. Oprava zámku byla zařazena do Programu záchrany architektonického dědictví ČR při Ministerstvu kultury. Z fondu tohoto programu byly poskytovány finanční dotace. 30. května 1999 byla otevřena první zámecká expozice, včetně stálé expozice „Karel Čapek a západočeský kraj“.

  Součástí zámeckého areálu je i panský pivovar, vystavěný v letech 1839-1841. Vaření piva však má však v Chyších tradici od roku 1580. V roce 2006 byla po 74 letech obnovena výroba zámeckého piva. V historických interiérech pivovaru se nachází stylový restaurant a pivnice.

Turistické tipy v okolí: Manětín, Rabštejn nad Střelou

.Mapa

 

 

Rabštejn nad Střelou
 
dscn7663.jpgRabštejn nad Střelou (v lat. textech Rabenstein, něm. Rabenstein an der Schnelle) je bývalé město v severní části okresu Plzeň-sever, dnes část města Manětín. V Rabštejně žije necelých 20 stálých obyvatel, jeho katastrální území zaujímá 890,72 ha a PSČ všech adres je 331 62. Rabštejn získal status města v roce 1337 a dnes je považován za nejmenší historické město v České republice. Dle Guinessovy knihy rekordů je nejmenší město na světě Hum v severním Chorvatsku. Má sice přibližně stejný počet obyvatel jako Rabštejn, ale je samostatný, zatímco Rabštejn je součástí města Manětína.
Kromě výše uvedeného stojí za to projít se po trase naučné stezky, která měří zhruba 8 km. Je možno ji však  zkrátit. Původní byla zřízena v r. 1979 se 14 zastaveními.  V nedávné době však již byly informační tabule v takovém stavu, že k návštěvě NS příliš nelákaly a návštěvník se z nich příliš nedozvěděl. Proto byla v r. 2006 obnovena z iniciativy Klubu českých turistů Plzeňsko  ve spolupráci s Muzeem a galerií severního Plzeňska v Mariánské Týnici. Byla nově obousměrně vyznačena, náletové dřeviny byly prořezané, cesty upravené a vybavené 15 novými stojany s aktualizovanými informačními tabulemi.

Turistické tipy v okolí: Manětín, Chyše

Mapa